Aki nem lehetett részese a 2010-es Aurora fesztiválnak, az most kárpótlásul kaphat egy kis ízelítőt egy nagyszerű, görög páros nyilatkozatából. Ők nem más, mint a KRAMA, akit Dimitris Violitzis és Elias Garanis képvisel.
Milyen érzés hazaiként játszani egy nemzetközi fesztiválon?
Csodás érzés, hogy ennek az országnak is van egy nagyobb, híresebb fesztiválja, ami ilyen sok nemzetet érdekel. Úgyhogy megtisztelve érezzük magunkat.
Mennyire elterjedt a goa műfaj Görögországban?
A fesztiválon kívül, a hétköznapokban inkább a kisebb undergroud partyk az eltejedtebbek. Ezek is nagyon jók szoktak lenni.
Úgy tudjuk régebben különféle stílusokban próbálkoztatok. Tudnál erről mesélni, Dimitri?
Az első próbálkozásom az elektronikus zene világába még 2003-ra tekint vissza a Tau T.C-vel. Aztán jött a Randay, ami nélkül nem érezném magam teljesnek, mert hiányzott egy másik stílus is a progresszív trancen kívül. A Randay inkább lassabb, minimálosabb hangzásokkal teli felállás.
Melyik zenei alkotásod áll hozzád a legközelebb?
Egyértelműen az Elias-szal alkotott KRAMA.
Ha jól tudjuk végeztetek tanulmányokat zeneelméletből, továbbá hangszereken is játszotok. Mik azok pontosan és mennyit segítenek a számok készítésében?
Dimitri: technologist, sound designer, programmer szakokon végeztem tanulmányaimat. Úgy vélem ezek sokat segítettek és segítenek a zeneírásban, mert hamarabb ráérzünk arra, hogy mit is szeretnénk. A tanulmányok által így otthonosabban mozgok a programok világában. Ha valaki ténylegesen profi szeretne lenni ebben a szakmában, akkor elengedhetetlenek ezek a tudnivalók, amik mindezek mellett mindenképpen csak előnyére válhat.
Elias: nekem inkább hangszeres múltam van, sokáig játszottam zongorán.
Megoszlik kettőtök között a munka vagy abszolút együtt dolgoztok?
Dimitri: úgy érzem talán minimálisan, de én könnyebben mozgok a programok világában, míg Elias hangszeres múltja miatt a dallamok írásában jobb. Ezáltal inkább azt mondanám, hogy nem megoszlik a munka, hanem kiegészítjük egymást. Már nagyon régóta vagyunk barátok, még a gimnáziumban ismertük meg egymást. Így szinte szavak nélkül is gyakran megértjük a másikat.
Milyen programokat használtok zeneíráskor?
Van szerencsénk egy ritka és drága software-t illetve programot használni, aminek Sequoia az elnevezése. Ha jól tudjuk rajtunk kívül a Symphonix páros használja még ezt a programot. Ha valakit érdekel, a programról bővebben a http://www.samplitude.com/ oldalon olvashat.
Kifejtenétek a Krama szó jelentését?
A KRAMA az egy görög szó, a jelentése két különböző metal egybeolvadását jelenti.
Melyik rekords tagja vagytok?
Az új albumunk After the Rain, a Spin Twist Records-nál jelent meg, de jelent már meg albumunk/EP-nk a Sunshine Explotionnál, a Vertikal Records-nál, Savva Records és a Midijum Rerord-snál is.
Van kedvenc fesztiválotok, ahol felléptetek?
Egyértelműen Ozora, fantasztikus volt. A magyar szervezés kiváló.
Nagyon szépen köszönjük!
Üzentek valamit a kultúrának, embereknek?
"To enjoy the life"
Riporter: Németh Kata
Szerkesztő: Szabó Bernadett